Renowacja

RENOWACJA ORAZ USZCZELNIANIE DOMÓW Z BALI

    AFJ DOMY z BALA Sp. z o.o. to firma zajmująca się renowacją oraz uszczelnianiem budynków z bali/drewna za pomocą kitu Woodchink. Dzięki kitowi Woodchink wyeliminujemy przedmuchy szczelin między balami, co przyczyni się do ocieplenia i wygłuszenia domu. Uszczelniacz Woodchink to materiał zawierający gruboziarniste wypełnienia, które po odparowaniu wody tworzą elastyczną masę o strukturze podobnej do drobnego tynku. Nasz kit charakteryzuje się wysoką żywotnością i bardzo dobrą przyczepnością do drewna. Jest elastyczny, odporny na wysoką i niską temperaturę oraz promieniowanie ultrafioletowe.
Kit Woodchink oferowany jest w pięciu odcieniach. Po całkowitym wyschnięciu można go malować farbami wodorozcieńczalnymi lub rozpuszczalnikowymi (za wyjątkiem farb nitrocelulozowych i epoksydowych ).
Kit Woodchink ma zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domów drewnianych – wszędzie tam, gdzie występują szczeliny między balami. Można nim również wypełniać szczeliny wokół okien i drzwi. Dzięki swoim właściwościom poprawia własności cieplne budowli drewnianych, a także chroni bale przed wilgocią, owadami oraz pasożytami drewna.

Czy możliwe jest uszczelnienie zaraz po zakończeniu budowy domu z bali w konstrukcji zrębowej lub wieńcowej?

    Dom z bali niesuszonych komorowo jeszcze przez kilka lat będzie „pracować” i dosiadać. To jeden z głównych powodów, dla których lepiej poczekać z uszczelnieniem domu. Kit Woodchink jest co prawda bardzo elastyczny, jest w stanie rozszerzać się i kurczyć w bardzo dużym zakresie (nawet  25%). Jednak z naszego doświadczenia wynika, że ruch bali w czasie dosiadania domu może być bardzo duży. Połączone bale w domach zrębowych jeżdżą po sobie w narożnikach, a także mogą się skręcać (drewno prawoskrętne i lewoskrętne). To sprawia, że ​​na powierzchni kitu położonego w  szczelinach mogą pojawiać się pęknięcia. Podobną sytuację mamy w przypadku domów o strukturze wieńcowej. Zalecamy więc, aby wstrzymać się z kitowaniem szczelin przynajmniej rok od zakończenia budowy (w zależności od warunków).
Jeśli nie ma możliwości, aby poczekać, aż dom dosiądzie, można go uszczelnić wcześniej, jednak należy się liczyć z koniecznością poprawek w późniejszym czasie.
Domy z drewna suszonego komorowo można uszczelniać bezpośrednio po zakończeniu budowy. Przed zestawieniem należy się wstrzymać z malowaniem.
Drewno to materiał który zawsze będzie pracować. Oczywiście, proces osiadania zależy od zastosowanej technologii jednak w większości przypadków proces ten przebiega podobnie.

Przy jakiej pogodzie można aplikować kit ?

   Przed rozpoczęciem uszczelnienia należy sprawdzić prognozę pogody na kilka kolejnych dni. Co najmniej przez siedem dni po nałożeniu kitu temperatura nie powinna spaść poniżej 0 ° C. Podczas samej aplikacji kitu temperatura powinna wynosić minimum +5 ° C.
Czynniki wpływające na zasychanie i pracę z kitem są różne, jednakowo wpływ ma: temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, wiatr i nasiąkliwość powierzchni. Nałożony kit powinien być  przez kilka godzin chroniony przed bezpośrednim deszczem (który mógłby wypłukać świeży kit) oraz przed silnym światłem słonecznym (które mogłoby spowodować zbyt szybkie odparowywanie wody) Finalne właściwości kit Woodchink osiągnie po miesiącu od nałożenia.

Czy lepiej kitować dom z bali przed czy po malowaniu?

   Najlepiej aplikować zestaw na „gołe”, niczym nie pokryte drewno. W praktyce nie zawsze jest to możliwe, ponieważ większość domów drewnianych jest już czymś zaimpregnowana. Należy więc kierować się kilkoma wskazówkami, które pomogą w ustaleniu, czy dana powierzchnia nadaje się do kitowania.
Jeśli drewno zostało zaimpregnowane przeciwko szkodnikom takimi środkami jak (bochemit, lignofix, sól borowa itp.), to powierzchnia pozostanie przyczepna i można kitować. To samo dotyczy drewna pokrytego olejem oraz cienką warstwą lazury. Jeśli mamy w planie malowanie domu, wtedy lepiej kitować przed malowaniem. Jeśli dom został już pomalowany, wówczas należy zaczekać z uszczelnianiem kilka tygodni, aby zastosowane impregnaty zdążyły wsiąknąć w drewno.
Nie należy nakładać kitu w przypadku grubych warstw wosków, lakierów i innych środków, które obniżają przyczepność i uniemożliwiają połączenie kitu z drewnem. Jeśli macie Państwo wątpliwości, najlepiej przeprowadzić próbę – nałożyć kit w kilku szczelinach i po około trzech tygodniach spróbować go oddzielić od drewna. Jeśli łatwo można oddzielić kit od drewna, wówczas należy wyczyścić szczeliny aż do surowego drewna za pomocą specjalnych szczotek.

Nie należy nakładać kitu Woodchink na inne kity, znajdujące się w szczelinach ! 

Jaka jest najodpowiedniejsza szerokość szczeliny?

   Jaka jest najodpowiedniejsza szerokość szczeliny?
Szerokość szczeliny zależy przede wszystkim od średnicy bali użytych do budowy domu, a także od wieku budynku oraz stadium wyschnięcia i dosiadania domu.
Można przyjąć, że im mniejsze średnice bali, tym mniejsze szczeliny. W przypadku domów o średnicy bali około 25-30 cm, zalecana jest szczelina o szerokości co najmniej 25 mm. Związane jest to z faktem, że optymalna głębokość szczeliny do kitowania powinna wynosić 1/3 jej szerokości. Szersza szczelina nie stanowi jednak przeszkody. Wręcz przeciwnie – poprawia możliwości dylatacji kitu.

Kolory kitu Woodchink

Wszelkiego rodzaju zapytanie dotyczące kitu Woodchink proszę składać na
e-mail: referat@afj.com.pl